Input Content

İtalya vizesine başvurunuz için yapmanız gerekenler:

Gerekli Belgeler Listesi

Aşağıdaki listeyi dikkatlice okuyup başvurunuzun sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için belgeleri eksiksiz olarak başvuru sırasında yanınızda bulundurunuz.
Liste için tıklayın.

Başvuru Formu

Başvuru formunun yazıcı çıktısını tükenmez kalemle doldurunuz.
Form için tıklayın.

Başvurabileceğiniz en yakın ofis

İstanbul

 

İtalya Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Biyometri süreci Sıkça Sorulan Soruları için tıklayınız.

İşlem sürelerine ilişkin önemli bilgilendirme…

Lütfen vize başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapınız.

Seyahat tarihinizin başlangıcından en fazla üç ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konsoloslukların vize bölümleri başvuru işlemlerini mümkün olduğunca kısa bir sürede sonuçlandırmaya gayret göstermektedirler, fakat aşırı yoğunluk, teknik sorunlar veya personel eksikliği nedeniyle işlem süresi uzayabilmektedir.

Başvuru için hazırladığınız evraklarınızın iDATA tarafından yetkili Konsolosluğa iletilip ve Konsolosluk tarafından inceleme işlemleri tamamlandıktan sonra pasaportunuzun iDATA’ya gönderilmesinin belirli bir süreç aldığını lütfen unutmayınız.

Aynı şekilde başvurunuz için Kargo talimatı verdiyseniz, pasaportunuzun size teslim süreside uzayacaktır.

İtalyan ve Türk resmi tatilleri (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) nedeniyle işlem sürelerinin uzayabileceğini de göz önünde bulundurunuz.

1) Genel

Nereden vize talebinde bulunmalıyım?

Vize, yurt dışında bulunan ve başvuru sahibinin ikamet ettiği yerden sorumlu olan İtalyan diplomatik temsilciliklerden talep edilmelidir. İkamet edilen yerden kasıt, bir kişinin yaşadığı ve çalıştığı ya da asgari son 6 aydır düzenli olarak ikamet ettiği yerdir. İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği, aşağıda sıralanan illerde ikamet eden kimselerin vize başvurularını değerlendirir: Ankara, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir. İstanbul Başkonsolosluğu’nun ve İzmir Konsolosluğu’nun sorumluluk alanlarını görüntülemek için buraya tıklayınız.

Vize ücreti ne kadardır?

Vize harç ücreti, Schengen vizeleri için 60 Euro, ulusal vizeler için 116 Euro’dur. Bazı başvuru sahipleri harçtan muaftır. Bazı Ülke vatandaşları için daha düşük harç ücretleri öngörülmektedir. Şu anda Türkiye’de geçerli olan vize harç ücretlerini görüntülemek için buraya tıklayınız

Vize ve iDATA Koordinasyon ücretini nasıl ödeyebilirim?

Ofislerimizde; Vize ücreti TL olarak nakit ödenmektedir, iDATA koordinasyon ücretini ise TL olarak nakit veya Kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Seyahatim çerçevesinde, İtalya’nın yanı sıra, Fransa ve Almanya’yı da ziyaret edeceğim. Vizemi hangi Büyükelçilikten talep etmeliyim?

Seyahatinizin birden fazla Schengen Ülkesini kapsaması durumunda vize başvurusu, seyahatin ana hedefi olan Ülkenin Büyükelçiliğinden talep edilmelidir. Ana hedeften kasıt, yolcunun en uzun süreyi geçirmeyi planladığı ya da seyahatinin ana amacı olan Ülkedir. Seyahatin ana hedefinin belirli olmaması durumunda vize başvurusu, Schengen alanına ilk giriş yapılacak olan Ülkenin Büyükelçiliğine yapılmalıdır.

Süresi yakında dolacak olan çok girişli Schengen vizem var. Yeni bir vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Evet, ancak yeni vizenizin geçerliliği, eskisinin sona erdiği tarihten başlayacaktır.

Schengen vizem 6 ay geçerli. Schengen alanında ne kadar kalabilirim?

Çok girişli 6 ay geçerli bir vize ile, Schengen alanında izin verilen süreden fazla ve her halükarda da 90 günden fazla kalamazsınız.

Vizemin geçerlilik süresi nedir?

Vizenin üzerinde iki önemli bilgi bulunmaktadır: vizenin geçerliliğinin bitiş tarihi (örnek: 15 Aralık 2015) ve gün cinsinden ikamet süresi (örnek: 10 gün). Başvuru sahibi Schengen alanının vize geçerlilik tarihine kadar terk etmeli, belirtilen gün sayısından fazla kalmadığına dikkat etmelidir.

Belgelerini posta/ekspres kurye ile yollayabilir miyim?

Ne Vize Ofisi ne de ACENTAMIZ, posta ya da kurye aracılığı ile gönderilen vize başvurularını kabul etmemektedir. Kişinin başvurusunu ibraz etmek üzere şahsen ACENTA bürosuna gidememesi durumunda, imzalı ve tarihli bir yazı marifeti ile üçüncü bir kişiyi görevlendirebilir.

Vizemi aldıktan sonra ne yapmalıyım?

Schengen sınırından giriş yaptığınız anda, vize başvurusuna eklediğiniz belgelerin tamamının ve yeterince paranın (kalınacak beher gün için yaklaşık 30 Euro) yanınızda bulunmasına dikkat ediniz. İtalya’ya seyahat eden yabancılara ait haklar ve ödevler listesini inceleyiniz.

Vize işlemlerinde yardımcı olması için bir seyahat acentesine mi yoksa bir danışmana mı başvurmalıyım?

Gerek yoktur. iDATA size, vize ile ilgili tüm prosedürlerde yardımcı olacaktır. Vize temin etmede kolaylık sağlayacağını ifade eden kişilerden kaçınınız. Hiç kimse vizenin verileceğini ya da dosyanın daha hızlı işlem göreceğini garanti edemez. Vize formları ve bilgileri, Büyükelçiliğin ve iDATA’nın web sitelerinde ücretsiz olarak bulunmaktadır.

iDATA ofislerinde sunulmakta olan ek hizmetler nelerdir?

iDATA ofislerinde sunulmakta olan ücretli ek hizmetler:

*Biometrik fotoğraf çekimi (Ücretli),

*Kargo ile pasaport teslimatı (Ücretli),

*Fotokopi çekimi (Ücretli),

*Fax işlemleri (Ücretli).

Tüm bu hizmetler için iDATA ofislerizden bilgi alabilirisiniz.

Ek hizmetleri iDATA ofislerinden tercih etmeniz, konsolosluğun kararını ve işlem sürecini kesinlikle etkilemeyecektir.

Turizm ya da aile fertlerini ziyaret yerine ticaret için seyahat edildiğinin beyan edilmesinin daha iyi olduğunu duydum. Doğru mudur?

Hayır. Sorunlar, başvuru sahibinin vize görevlisini yanıltmaya çalışması ya da sahte belge ibraz etmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda, vizenin verilmesinde değerlendirmeye konu olan diğer hususlardaki gerçeklik payı hakkında kuşkular uyanabilir ve vize talebi reddedilebilir.

İtalya’da akrabalarımın bulunduğunu, uzun süreli vize talebinin görüşülmekte olduğunu ya da daha önceden vize taleplerimin reddedildiğini beyan etmek zorunda mıyım? Beyanda bulunmayan ya da bilgi ve belgelerde tahrifat yapan kimseler hakkında uygulanan yaptırımlar var mı?

Riskler son derece ciddidir. Gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunan kimselerin vize talepleri reddedilir. Verilen bilgilerin doğruluğunun tespitine yönelik ilave kontrollerin yapıldığını unutmayınız. Sahte evrak ibraz eden kimseler, İtalyan Makamlarına şikayet edilecektir.

Geçerliliği bulunan İtalya’da oturum belgesi sahibiyim. Kısa bir süreliğine Türkiye’ye dönecek olursam, İtalya’ya dönüş yaptığımda tekrar vize başvurusunda bulunmalı mıyım?

Hayır. Eğer oturum belgeniz geçerliyse, İtalya’da dönmek için vize talebinde bulunmanıza gerek yoktur. Sınır kapısında pasaportunuzu ve oturum belgenizi ibraz etmeniz yeterli olacaktır.

Halen İtalya’dayım ve vizemin süresi dolmak üzere ancak birkaç gün daha kalmak istiyorum. Emniyetten uzatmam mümkün mü?

Hayır. Vizenin geçerlilik süresi dahilinde Ülke sınırlarını ter etmek zorundasınız. Vizeler, ancak son derece ciddi durumlarda, ilgili Emniyet müdürlüğüne başvurularak uzatılabilir.

2) Ticari vize

İş için sık sık İtalya’ya gidiyorum ve bir yıllık çok girişli vize talebinde bulunmak istiyorum. Bir yıllık seyahat sağlık sigortası mı yaptırmam gerek?

Hayır, seyahat sağlık sigortası sadece İtalya’ya gerçekleştirilecek ilk seyahatin süresini kapsamalıdır. Ancak vize sahibinin, vizenin geçerliliği süresi dahilinde İtalya’ya gerçekleştireceği beher seyahat için seyahat sağlık sigortası yaptırması şarttır.

İtalyan şirketinin davetiye mektubu 10 günlük. Akabinde, bir konferans için, 3 günlüğüne Paris’e geçeceğim. Hem İtalya hem Fransa seyahatimi kapsayacak tek bir Schengen vizesi almam mümkün mü?

Evet. Ancak Fransa’ya gerçekleştireceğiniz seyahati belgelemeniz, otel rezervasyonunu yaptırmanız, uygun geçerliliği bulunan sağlık sigortası yaptırmanız şarttır.

10 günlük bir eğitim için Milano’da bulunan bir şirkete gidiyorum. Türkiye’ye dönmeden önce, turizm amaçlı 3 gün Viyana’ya uğramak istiyorum. Ticari vize mi yoksa turistik vize mi talep etmeliyim?

Ticari vize talebinde bulunabilirsiniz. Ancak İtalya’dan Avusturya’ya geçişte kullanacağınız bileti ve kalacağınız yerin rezervasyonunu ibraz etmeniz şarttır.

Aynı yerde çalışmakta olan 3 arkadaşız ve 10 günlük eğitim için Roma’ya gideceğiz. Benim daha önceden alınmış Schengen vizelerim ve Amerika vizelerim mevcut. Ancak arkadaşlarımız ilk vizesi. Birlikte başvuruda bulunabilir miyiz?

Evet. Ancak arkadaşlarınız mülakat için Büyükelçiliğe çağrılacaklardır.

3) Turistik vize

Birçok defa ticari Schengen vizesi aldım. Şimdi İtalya’ya uzun süreli bir tatil için gitmek istiyorum. Çok girişli vize alabilir miyim?

Genelde turistik vizeler kısa süreli olarak verilmektedir. Ancak Büyükelçilik, talep sahibinin daha önceden de vize aldığını ve bunları usulüne uygun şekilde kullandıklarını göz önünde bulunduracaktır.

İtalya’da ikamet eden bir akrabamı ziyaret etmek istiyorum. Vize talebinde bulunmak için mali imkanlara sahip olunduğunun belgelenmesi yeterli mi?

Talep sahibinin ekonomik durumunun iyi olması ya da yakın bir geçmişte AB’de seyahat etmiş olması halinde, mali imkanların belgelenmesi yeterli olacaktır. Şartların bu şekilde olmadığı durumlarda, ziyaret edilecek kişiye başvuru sahibi adına bankaya teminat yatırması tavsiye edilmektedir. Başvuru anında teminatın orijinal sureti ibraz edilmelidir. Talep sahibinin bunu ibraz edememesi durumunda, mali imkanlara sahip olduğunu ispat etmelidir.

Banka teminatının tutarı ne kadar olmalıdır?

İçişleri Bakanlığının İtalya’da yerleşik tüm bankalara yollamış olduğu bir genelge ile belirlenmiştir.

A.I.R.E.’ye kayıtlı, Türkiye’de ikamet eden bir İtalyan vatandaşıyım. İki yıldır, evlenmeyi düşündüğüm bir Türk bayanla birlikte yaşıyorum. Nişanlımı kısa süreliğine İtalya’ya davet etmek istiyorum. Ne tür bir vize talebinde bulunmalıyım?

Turistik vize talebinde bulunabilirsiniz.

6 aydır Madrid Üniversitesinde okuyorum ve geçerli İspanyol oturumuna sahibim. Yaklaşık 2 haftalık bir tatil için İtalya’ya gitmeyi düşünüyorum. Hangi belgeleri ibraz etmem gerekir?

Hiç. Bir Schengen Ülkesinde ikamet ediyor olmanız ve geçerli oturum belgenizin bulunması nedeni ile vizeden muafsınız.

4) Çalışma vizesi

İtalya’da Çalışma İzni elde edebilmek için neler yapmalıyım?

Talep, İtalyan ya da yabancı işveren tarafından ilgili Göçmenlik Dairesine yapılmalıdır.